shahin-bonab

مسکن ملی کلید گشایش بازارآهن

By On 06/11/2021

  اخبار بازار ارز حاکی از ثبات نرخ ارز در پایان هفته بود به طوری که دلار در بازار آزاد روی قیمت ۲۷ هزار و ۷۳۰ تومان ثابت مانده بود و به همین نرخ مبادله می‌شد. به همین موازات قیمت روزانه آهن‌ آلات نیز عمدتا بدون تغییر بود اما برخی شرکت‌‌ها محصولات خود را با قیمتی کاهشی در بازار عرضه کردند.

اگرچه قیمت مقاطع تخت و طویل تحت تأثیر نوسانات بازار است، اما تأثیر ساخت‌وسازها و پروژه‌ها‌ی عمرانی نیز در رونق بازار آهن امری بدیهی و مهم است، از این رو رکود در بازار مسکن را می‌توان از علل اصلی رکود حاکم بر بازار آهن نام برد.

در همین راستا اتاق تعاون ایران تحت عنوان «شامخ»، آخرین گزارشی که از نتایج نظرسنجی سازنده‌ها در یک ماه اخیر منتشر کرده است بیانگر افت سرعت رشد نرخ مصالح ساختمانی است، بر همین اساس بهبود اوضاع ساخت مسکن در ماه اول پاییز در مقایسه با شهریورماه نیز برای بسازبفروش‌ها امری قابل پیش‌بینی شد.

طبق همین گزارش منتشر شده، نرخ مسکن در مقایسه با ماه‌های اول سال کاهشی بوده که این امر بیانگر کاهش تورم تولید مسکن در ماه گذشته است. همچنین براساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ مصالح ساختمانی نیز در فصل تابستان در مقایسه با سه ماه اول سال کاهشی بوده است به طوری که ۳۷ درصد از تورم سه ماه نخست سال که از ۱۰۰درصد عبور کرده بود، کاهش یافت.

اما طبق نظرسنجی که از سازنده‌ها برای یک ماه پیش رو صورت گرفته، بوی بهبودی از اوضاع ساخت‌وساز در آبان ماه نیز به مشام نمی‌رسد. با وجود این صنعتگران و فولادسازان چشم به اجرایی شدن طرح ساخت مسکن ملی دولت دوخته‌اند تا شاید گشایشی در زمینه شکستن رکود تقاضای مصرفی ایجاد شود اما به نظر می‌رسد تا زمانی که این طرح عملیاتی نشده است اوضاع بازار به همین منوال باقی بماند.

ادامه مطلب

بازار آهن در روز گذشته

By On 29/04/2021

 نرخ دلار در روز قبل وارد روند افزایشی شد که با دقت به کاهش قیمت دلار در روزهای قبل قیمت محصولات حیطه لوله و پروفیل در روز قبل کاهش بسیاری را تجربه کردند. 

در صبح روز قبل قیمت دلار نقدی در بازار آزاد را با افت ۲۵۰ تومان مشاهده کردیم که با پس از سه ساعت این قیمت ثابت و حتی افزایش ۹۰۰ تومانی را نیز تجربه کرد.  تغییرات قیمت ارز نشان می دهد با وجود اینکه مردم و دولت امیدوار به افت قیمت ارز در آستانه تحلیف رئیس جمهور منتخب آمریکا هستند ، دلار برای کاهش بیشتر راه سختی را پیشرو دارد. 

 

دور اندیشی ها بیانگر از این است که تا معین شدن وضعیت مذاکرات آینده ایران و آمریکا قیمت دلار در کانال ۲۱ تا ۲۲ هزار تومان تغییر کند.

ادامه مطلب

بررسی عدالت در توزیع ورق

By On 20/12/2020

طبق بررسی بخش خبر آهن آپ ، شرکت فولاد متیل ۲۹سال قبل با قصد پخش عادلانه ورق در کشور بوسیله شرکت فولاد مبارکه تشکیل شد. هرچند طرح های عملیاتی این شرکت در مدت لزوم زمان‌های گوناگون با دگرکونی هایی روبرو شد، ولی مقصود هدف اصلی آن که همچنان پخش ورق در کشور بود، ولی بعد از ورود ورق مبارکه در بورس کالا، ورق‌های استاندارد فولاد مبارکه بوسیله سرویس سنترها عرضه نشد؛ به همین دلیل، ورق‌هایی که توانایی عرضه در بورس نداشتند به شکل خیلی کم به سرویس سنترها فرستاده و آنها نقش توزیع آنها را برعهده داشتند. 

قیمت میلگرد شاهین بناب


شرکت فولاد متیل براین باور است بر طبق دستورالعمل‌های سازمان پشتیبانی از مصرف‌کننده و تولیدکننده همچنان نرخ های این شرکت پایین‌تر از نرخ های بازار بوده است بدین جهت به‌عنوان هلدینگ بر ۱۱ مرکز خدماتی خود کنترل داشته و همچنان بر مراعات دستورالعمل‌ها و فروش ورق درون محدوده استانی و به نرخ های پایین و خرده‌فروشی تاکید دارد که افزون بر اسناد و مدرک های موجود، صورت‌های مالی شرکت حکایت از این امر دارد.
از طرف دیگر فولاد مبارکه سالانه ۷میلیون‌تن ورق تهیه می‌کند و سهمی‌ که مراکز شرکت متیل از این حجم ورق در بازار دارند در ندت سال  قبل نزدیک ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار تن بوده و امسال هم تا حالا نزدیک یکصد هزار تن بوده است؛ بر این اساس بهره شرکت متیل از عرضه ورق در بازار پایین تر از ۲ درصد است و این حجم نمی‌تواند بر تغییرات بازار اثرگذار باشد. بدین جهت قصد هلدینگ متیل رگز منفعت‌طلبی نبوده و هدفش توزیع  ورق فولاد مبارکه به تولیدکنندگان پایین تر است.
از بهمن سال قبل طبق امر مدیرعامل فولاد مبارکه شرکت فولاد متیل از رسته کاملا کنترلی و مالی مبدل به یک هلدینگ عملیاتی شد و نقش تهیه مواد اولیه لازم صنعت فولاد به‌ویژه فولاد مبارکه بر عهده متیل قرار گرفت تا بتواند در حوزه مواد معدنی فعالیت کند.
از ابتدای امسال قرارداد تامین کنسانتره سنگ آهن به میزان ۳ میلیون تن با فولاد سنگان منعقد و براین اساس فولاد متیل آغاز به جذب کنسانتره از معادن کوچک کرد و هرگز وارد بازار سهمیه‌های شرکت‌های بزرگ نشد و تنها به طرف کارخانه‌های کوچکی رفت که به علت میزان پایین تولیدات ایشان امکان عقد قرارداد مستقیم با شرکت فولاد مبارکه را نداشتند؛ از سویی این کارخانه‌ها احتیاج به پشتیبانی مالی داشته و فقط امکان توزیع کالای خود را نداشتند. 
بر این اساس با پشتیبانی مالی از کارخانه‌های کوچک و پیش‌خرید فرآورده های آنها به زنده کردن خطوط و ماشین آلات و رشد اشتغال‌زایی آنها کمک زیادی شکل گرفت که تعداد آنها در کل نزدیک بر ۳۰کارخانه کنسانتره کوچک در سطح کشور و به طور  پراکنده است. جابه جابب و خرید فولاد متیل از کارخانه‌های کوچک در کشور به صورت عمده جاده‌ای بود که بعد از آغاز به کار شرکت متیل همیار از شرکت‌های اقماری هلدینگ با تلاش  در حیطه حمل ریلی از اول امسال بیشتر حمل به ریل انتقال یافت

 

 


منتشر شده در سه شنبه، ۰۴ آذر ۱۳۹۹ ۰۹:۱۳