rebar-price

انفجار ناگهانی قیمت ها در بازار آهن

By On 13/09/2021

به گزارش آهن آپ :  با وجود نابسامانی های پی در پی در بازار آهن، خریداران و مصرف کنندگان همچنان سردرگم هستند و در این میان تولید کنندگان آهن آلات نیز تنها  راه چاره را بستن فروش محصولات خود در نظر گرفته اند.ابلاغیه جدید بورس کالا و لحاظ نمودن قیمت های دستوری از سوی این سازمان با هدف ادامه زنجیره در حالی انجام گرفت که باعث بی نظمی شد و طی این ابلاغیه شرکت هایی که محصولات خود را در یک هفته عرضه نکنند یا عرضه کرده و به فروش نرسد،  می بایست در هفته ی بعد منفی ۳ درصد کاهش قیمت را لحاظ کنند. قیمت روز میلگرد

 در همین بین قطعی مکرر برق باعث شد که ضررهای کلانی به تولیدکنندگان مقاطع فولادی وارد آید؛ چرا که دقیقا در فرایند تولید گاها تا مرحله ی ذوب مواد اولیه پیش رفته و ناگهان با قطعی برق حجم وسیعی از مواد پرت می شد و ما بقی پس از سرد شدن و ذوب شدن مجدد کیفیت اولیه را نداشتند. چه بسا برای بحث چسبندگی کوره نیز نیاز به تجهیزات زیاد جهت برطرف کردن مشکلات می باشد.

 از یک سو تمامی این مسائل باعث از بین رفتن تولیدکنندگان پایین دستی و از بین رفتن مشاغل نیز می گردد. در همین موازات نرخ دلار نیمایی لاک پشت وارانه تا ۵۲۰ تومان افزایش نرخ را لمس کرد. همچنین دلار در بازار آزاد روی کانال ۲۴ هزار و۹۵۰ تومان تا ۲۵ هزار و ۵۰ تومان نوسانات جزئی را رویت کرد. 

روز گذشته کاهش ۱۱ هزار واحدی شاخص بورس از یک سو و همچنین نرخ ارز نیمایی از سوی دیگر بر شرایط و جو روانی عمومی دامن زد و در موازات قطعی برق و دستوراتی که جهت توقف تولید در بخش فولادی داده شده بوده؛ روز گذشته به طور ناگهانی قیمت ها منفجر شد. جهش ناگهانی قیمت مقاطع فولادی با افزایش هزار تومانی ظرف مدت سه روز ناشی از جو روانی منفی از قطعی برق در فولادی هاست، چرا که تغییر چندانی در حجم تقاضا پیش نیامده است و از سوی دیگر  همچنان اوضاع بازار مسکن نیز همچون گذشته می باشد.

https://techna.news/introducing-different-types-of-rebars.html

از آنجایی که این نوسانات فعلی بازار قابل درک نبوده و به دور از منطق است؛ چنانچه مشکل برق رفع شود، مجددا کاهش قیمت ها را مشاهده خواهیم کرد. در این میان، یکی از کارشناسان اقتصادی معتقد است این شرایط ملتهب بلا شک شکننده  است و دلیل اصلی آن ناشی از توقف تولید است.حال آنکه در سال جاری به دلیل رکود بازار، قطعا دپو در انبارها به حد کافی می باشد و قطعا محصولات مازاد در انبارها موجود است. چه بسا حتی اگر فولادی ها دو هفته آتی را برای تعطیلات تابستانی لحاظ کنند و تولید را متوقف سازند، باز هم به مشکلی بر نخواهیم خورد. البته در بخش صادرات ممکن است با مشکلاتی مواجه شویم.برچسب ها : آهن آپ

بازار آهن در هاله ای از ابهام

By On 28/08/2021

به گزارش آهن اپ: در روز گذشته در حالی بازار ارز بعد از تعطیلات محرم باز شد که نرخ دلار از کانال ۲۷۰۰۰ تومان عبورکرد و در کانال ۲۷ هزار و ۳۵۰ تومان قرار گرفت که نسبت به روز دوشنبه هفته پیش ۳۵۰ تومان افزایش داشته و به همین موازات برخی از مبادی فروش نیز قیمت میلگرد را افزایش دادند و البته در سایر مبادی فروش نیز از جمله پروفیل، نبشی، ناودانی و تیرآهن اکثریت فروشندگان ثبات قیمتی را لحاظ کردند.

میلگرد شاهین بناب

منبع

شایان ذکر است اوضاع منطقه ی هرات نیز بهبود یافته است و مناسبات تجاری ورود ارز از این بخش مجدداً جریان پیدا کرده، اما رشد ارز ناشی از عوامل دیگری است که به طور مثال وضعیت بد بودجه دولتی و همچنین نتیجه مذاکرات موثر در نرخ ارز می باشد و در نتیجه نرخ دلار به رشد لاک پشت وارانه ی خود ادامه می دهد.

البته با بررسی  قیمت های جهانی بازار نیز شاهد ادامه اصلاح قیمت ها و کاهش نرخ محصولاتCIS  هستیم، همچنین نرخ شمش به ۶۱۰ دلار در هر تن رسیده، در حالی که نرخ شمش در اوج خود به ۷۲۵ دلار نیز رسیده بود اما آنچه که پیداست رشد دلار مانع از اصلاح قیمت‌ها در بازار داخل شده است و چسبندگی بالای قیمت‌های بازار فولاد در کنار رشد قیمت‌ها نتیجه‌ای جز عمیق تر شدن رکود و عقب نشینی خریداران ندارد.

به طور کلی در شرایط فعلی نرخ ارز مهم‌ترین اثر را در روند بازارها دارد و وضعیت آن پر از ابهام است، برخی از کارشناسان معتقدند که ارز ممکن است به ۳۰ هزار تومان برسد اما برخی دیگربر آنند که با آغاز فعالیت های دولت سیزدهم شرایط ارز بهبود خواهد یافت و به محدوده ۲۴ الی ۲۵ هزار تومان خواهد رسید که حال باید منتظرباشیم تا ببینیم دولت سیزدهم در جهت کنترل نرخ ارز چه خواهد کرد؟

با بررسی قیمت روزانه آهن آلات در روز گذشته مشاهده شد،شش شرکت از مبادی فروش، قیمت میلگرد را در حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ تومان افزایش دادند.

در بازار نبشی و ناودانی نیز اکثر مبادی فروش ثبات قیمت نبشی و ثبات قیمت ناودانی را لحاظ کردند البته قابل توجه است که اکثریت فروشندگان در روز گذشته فروش خود را بستند.در بازار تیرآهن نیز در بخش کیلو فروشی و شاخه فروشی ثبات قیمتی تیرآهن رویت شد. در بازار پروفیل یکی از شرکت های  افزایش قیمت پروفیل و یک شرکت نیز ثبات قیمتی را لحاظ کرد.

In rebarr

قطعی برق تهدیدی برای صنعت فولاد 1

By On 10/04/2021

به گزارش آهن آپ ،قسمت های گوناگون چرخه فولاد از افت فشار و حتی قطعی برق و گاز در بخش های تولیدی خود شکایت دارند، چرا که صنعت توسط انرژی زنده است و زنده بودن هر کارخانه ای، انرژی تهیه شده از برق و گاز است. ولی  با این حال، در این روزها پالایشگاه ها و نیروگاه ها نه فقط در قسمت صنعتی، حتی در قسمت شهری هم برای تهیه برق و گاز لازم شهروندان با دشواری روبرو شدند و در این میان بخش های تولیدی حیطه فولاد هم از این سختی ها جدا نبوده اند.

تیرآهن اصفهان


مدیر عملی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در این باره در گفتگو با خبرنگاران درمورد فقدان منابع انرژی فولادسازان در هفته های قبل بیان کرد: موضوع قطعی برق برای صنعت فولاد، به یک چالش مهم تبدیل شده است.  کارخانه های فولادی در تابستان قطعی برق را تجربه کرده بودند و حتی بعضی اوقات برق لازم کارخانجات سهمیه بندی می شد و این موضوع سهمیه بندی اکثراً برای تولیدکنندگان شمش القایی بود؛ولی در فصل زمستان قطع برق، موضوعی تازه است زیرا تاکنون تا این دوره با این مسئله با حجم وسیع روبرو نشده بودیم.
وی اضافه کرد :موضوع  قطعی برق، قبل از این از آخرای پاییز و اول زمستان به خصوص برای کارخانه های احیا وجود داشت و یا این که ۵۰ درصد تمام سهمیه برق این کارخانجات، در وضعیت اضطراری تهیه می شد، ولی هم اکنون وضعیت به شکلی شده است که در مدت  یک ماه قبل ، توسط افت تولید صنایع بالادستی، نظاره گر فقدان آهن اسفنجی در کشور بوده ایم و این مسئله سبب شده تا نرخ این نهاده اصلی چرخه  فولاد رشد کند.
بعضی  کارخانه های تولید فولاد ازهفته قبل به دلیل قطعی برق، کاملاً تعطیل شده اند؛ در همین باره مدیر عملی انجمن فولاد، بیان کرد : این روزها بعضی از بخش های تولید فولاد مجبور  شده اند که از برق تنها برای روشنایی استفاده کنند و در حقیقت کارخانه ای که به اندازه روشنایی برق داشته باشد تولید نخواهد داشت. لذا در این مدت بسیار با مسئله تولید فولاد روبرو بوده ایم.
یعقوبی در ادامه افزود: قطعاً آسیب قطعی برق فولادسازان، گریبانگیر تمام کشور خواهد شد، زیرا سبب افت تولید می شود و اگر این قطعی ها تداوم داشته باشد با مسئله تأمین فولاد شب عید مردم مواجه می شویم. ایشان درمورد علت قطعی برق بخش های فولادی در هفته های قبل، بیان کرد: دولت این روزها در فراهم کردن سوخت نیروگاه ها با دشواری روبرو شده است و شایعاتی هم دراین باره با استخراج رمز ارز وجود دارد؛ هرچند علت قطعی برق زیاد مهم نیست بلکه نتیجه آن مهم است، چرا که  در حال حاضر تولید فولاد در حال صدمه دیدن است و خیلی از کارخانه ها تعطیل هستند و برگشت به وضعیت عادی معلوم  نیست.
وی با تاکید بر اثرات قطعی برق برای فولادسازان بیان کرد: اگر این مسئله با اطلاع رسانی قبلی صورت می گرفت، مواد اولیه داخل کوره قرار نمی گرفت ولی در حال حاضر اتفاقی که افتاده است این است که برق بعضی از کارخانه ها در حین تولید قطع شده و کارخانه های نوردی و فولادی با خسارت های زیادی مواجه شده اند.

 

برچسب ها: آهن آپ


منتشر شده در پنج شنبه، ۰۲ بهمن ۱۳۹۹ ۰۹:۲۵

دگرگونی های فولاد در این سال ها

By On 22/12/2020

 

بر اساس گزارش آهن آپ ، تحول صنعت فولاد کشور در سال‌های گذشته برای کسی پنهان نیست. این صنعت در سال‌های گذشته موفق شده گنجایش تولید خود را به بالاتر از ۲۵ میلیون تن در فولاد خام و همینطور بالاتر از ۱۸ میلیون تن در فرآورده های فولادی برساند.

قیمت روز میلگرد


این دگرگونی های خوب، صنعت فولاد کشور را به رده دهم دنیا در تولید رسانده است؛ با این توصیفات به‌نظر می‌رسد صنعت فولاد کشور همواره از دو مسئله خام‌فروشی وسیع یا تولید کالاهای با ارزش افزوده کم و همینطور فساد برگرفته از نرخ گذاری از طرف دولت روبرو است. 
طبق آخرین اطلاعات منتشرشده از طرف انجمن تولیدکنندگان فولاد، در هفت‌ماهه اول سال کنونی، صنعت فولاد کشور با تولید نزدیک ۳۰ میلیون تن فولاد خام و فرآورده های فولادی در قیاس با سال قبل ۷ درصد و در قیاس  با دوره ذکر شده در سال ۹۳ نزدیک ۵۰ درصد افزایش داشته است.

ولی موضوع نگران‌کننده افت ۱۷ درصدی صادرات و از آن سو رشد ۵۰ درصدی واردات در هفت‌ماهه اول سال کنونی است. 
به‌نظر می‌رسد آنچه جریان روبه افزایش صادرات کشور در صنعت فولاد را بعد از ۳ سال قطع کرده، نه تحریم‌های خارجی یا حتی کرونا، لاکن خودتحریمی داخلی بوده که با نرخ گذاری امری فرآورده های فولادی به جان آنها افتاده است. 
در این مورد سیدرضا شهرستانی، عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد  می‌گوید نرخ گذاری امری فرآورده های فولادی و عرضه آن در بورس کالا یبب پخش رانت زیادی شد، زیرا همان فرآورده ها را در بازار آزاد با چندین هزار تومان تفاوت خریداری می‌کردند.
 این تفاوت نرخی که در بازار آزاد و بازار رسمی به‌وجود آمده، خود موردی برای پدید آمدن درخواست های دروغین، سرمایه‌ای یا حتی احتکار کننده ای بود که توان صادراتی کشور را کاهش داده است. این متخصص براین باور است دولت و وزارت صمت با مشخص کردن سقف نرخی  پایین‌تر از نرخ تعادلی بازار برای فرآورده های فولادی به تشکیل درخواست های سرمایه‌ای و همینطور رشد نرخ ها دست زده‌اند.  فولاد یکی از محصولات مهم و پراستفاده در هر کشور است که قادر است به خصوص به پیشرفت کشورهای درحال پیشرفت کمک بسیاری کند


منتشر شده در پنج شنبه، ۱۳ آذر ۱۳۹۹ ۰۸:۵۸

کشش نداشتن مقاطع فولادی بر رشد نرخ ها

By On 24/10/2020

به گزارش آهن آپ ، اگرچه قیمت خرید و فروش میلگرد در بازار فیزیکی بورس‌کالا به بحبوحه نرخی خود رسیده اما نبود درخواست مصرفی در این بازار سبب شده تا نرخ این محصول در مقایسه به نرخ شمش فولاد افزایش به درجات کمتری داشته باشد.

قیمت خاموت

به‌ صورتی که اختلاف متوسط قیمت فروش شمش و میلگرد برای خرید و فروش این هفته در بورس‌ کالا فقط به ۴۰۰ تومان رسید که این اختلاف قیمت مطابقتی با مخارج تولید ندارد.

 وضعیت در بازار آزاد مقاطع فولادی نیز به همین شیوه بوده و افزایش نرخ در حین نبود درخواست مصرفی سبب شده تا این بازار در کسادی بزرگی به سر ببرد. میدان معاملاتی بورس‌کالا شاهد عرضه انواع مقاطع فولادی مانند میلگرد و تیرآهن با قیمت پایه ۹ هزار و ۹۸۰ تومان برای هر کیلوگرم میلگرد بود.


 اگرچه در روز سه‌ شنبه هشتم مهر، شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس‌کالا با رقابتی بسیار با نرخ ۱۱ هزار تومان در مقابل هر کیلوگرم خرید و فروش شد و این موضوع سیگنالی مثبت برای افزایش قیمت مقاطع بود، ولی قیمت میلگرد مناسب با قیمت شمش رشد نکرد. درنتیجه نیز قیمت متوسط هر کیلوگرم میلگرد در خرید و فروش روز چهارشنبه به ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان رسید.

اختلاف ۴۰۰ تومانی بین قیمت خرید و فروش هر کیلوگرم شمش و میلگرد، در صورتیکه این اختلاف فقط طبق مخارج حمل شمش تا سازمان نورد است و حتی کفایت مخارج تبدیل شمش به محصول را نیز نمی‌دهد از کشش نداشتن جدی بازار برای افزایش قیمت مقاطع روایت دارد.

در حقیقت عدم درخواست مصرفی در بازار مقاطع سبب شده که محصولات فولادی در مقابل رشد نرخ متاثر از افزایش قیمت مواد اولیه استقامت کنند.

 ولی در حین نبود درخواست کننده برای خرید مقاطع فولادی در قیمت های تمام شده کنونی، سازمان های نوردی برای نخوابیدن خط های تولید راهی جز رقابت برای خرید شمش فولاد ندارند و البته این سازمانها با اعتماد بر صادرات محصولات خود و درآمد ارزی می‌توانند قسمتی از این رشد تشریح نشدنی مواد اولیه خود را نیز ترمیم  کنند.

منبع
برچسبها:آهن آپ میلگرد


منتشر شده در شنبه، ۱۲ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۰۲